In Memoriam


Our brothers who have gone before us.

John P. Toner ’79
Charles E. Feeny ’77
James B. McCarty ’74
Gary W. Chewning ’73
James A. Kaler, Jr. ’73
Charles T. Walker ’73
Howard H. Frey, Jr. ’71

John J. Bibb, Jr. ’59
Lawrence J. Clarke, Jr. ’59
Jack W. McCall ’59
William A. Coiner ’58
Robert “Bobby” H. Mincer ’58
Sherwood C. Reed ’58
Randolph D. Wade ’58
Linden W. Blocker ’57
Robert B. DeVries ’57
James S. Parish III ’57
Forrest E. Miller ’57
Oscar W. Smith, Jr. ’57
William P. DeHan ’56
Wallace N. Harding ’56
Lawrence G. Lundberg ’56
Byron L. Ramey ’56
George N. Schramm ’56
Shirley O. Wooster, Jr. ’56
Lt. Col. Alden G. Hannum ’55
Edward R. Masser ’55
Benjamin V. Pearman, Jr. ’55
F. Sanford Straton ’55
Emil J. Sulzberger, Jr. ’55
M. Dunbar Ashbury, Jr. ’54
W. Robert Eels, Jr. ’54
Edward C. Haggerty ’54
C. W. Ljunquist ’54
Jimmie L. Miller ’54
Donald P. Stacks ’54
Siegfried W. Steele ’54
Gen. Francis J. Toner ’54
Rich G. Brockwell, Jr. ’53
L. William Ferris ’53
Walter Rusch ’53
D. Roscoe Faunce, Jr. ’52
Cecil E. Jennings ’52
Edward G. Merrell ’52
Franklin B. Munn ’52
Roy E. Ramey ’52
John A. Warwick ’52
E. Earle Zehmer ’52
Robert A. Buckingham ’51
Howard Onno Haverty, Sr. ’51
Eugene Edward Matthews, Jr. ’51
Russell McConchie ’51
Harrison L. McCoy ’51
Henry Moncure, Jr. ’51
John D. Norfleet ’51
Berkley E. Norvell Jr. ’51
Orland Edward Pollack, Jr. ’51
Ray R. Ramey ’51
William S. Rudabush, Jr. ’51
Don L. Stevens, Jr. ’51
Edward J Szczebak, Sr. ’51
Charles W. Fowler ’50
James C. Harlan ’50
Frederick L. Lindsay ’50
Welba Sedral Robinson ’50
Joseph Miller Young ’50

Sam W. Crickenberger ’49
Frank X. Graves, Jr. ’46
Fred MacCabe, Jr. ’46
Lee A. Delacy ’44
Frederick Edenharter ’44
Robert M. Riddleberger ’44
Charles L. Brown ’43
Hon. Russell M. Carneal ’43
Charles M. Guthrie, Jr. ’43
William H. Howell, Jr. ’43
Lewis Benton Stevens, Jr. ’43

John F. Tinker ’43
Malcom White Terry ’43
Schuyler M. Bissell ’42
Leroy W. Neustedter ’42
Homer B. Pettit, Jr. ’42
Byron R. Sample ’42
Karl G. Zeisler ’42
Cdr. William K. Dove ’41
Garnet W. Grosset, Jr. ’41
William T. Harris, Jr. ’41
Richard C. Hastings, Jr. ’41
Clifford L. Beakes, CPA ’40
James Howard Chalmers, Sr. ’40
Donal “Don” Dinwiddie ’40
John Pershing Stern ’40
John E. Tilton, Sr. ’40

Richard O. Beman, Sr. ’39
G. H. Binneveld ’39
Charles T. Evans, Jr. ’39
William B. Jones ’39
A. J. Short ’39
Raymond De Hart Sigler, Jr. ’39
George P. Smith, Jr. ’39
William A. Dorrier ’38
William B. Burnet ’36
John B. Catch ’36
Glenn Cooper ’36
George W. Derby, Jr. 37
Norman C. Hicks ’37
John J. Murphy ’37
Luis J. Villalon ’37
Albert R. Balfanz ’34
Richard J. Burk ’34
Edgar L. Hodnett ’34
Gordon J. Axelson ’34
John A. Delves, Jr. ’33
Alfred H. Drayton ’33
Stanley F. Forester ’33
C. V. Hardwick ’33
Emory N. Mick ’33
Fletcher J. Aaron, Sr. ’32
William H. Adams’ 32
Samuel M. Alvis, Jr. ’32
Richard A. Capaiuoli ’32
Frank A. Forester ’32
Frederick G. Hoch ’32
George R. Jones ’32
Erle D. Parker, Jr. ’32
Ashton L. Godley ’31
John O. Hurt, Sr., MD ’31
Lyle D. Keith ’31
Harold G. Nix ’31
Robert E. Taylor, Sr. ’31
James E. Bowen, Jr. ’30
Edgar M. Calmer ’30
E. Earl Hart ’30
Charles Gordon Kulp, Sr. ’30
James A. Leitch, Jr. ’30
John W. Lynch ’30
Theodore A. McDowell ’30
George Prince ’30

Jack P. Dalton ’29
Oliver Garland Flippen, Jr. ’29
C. Waldo Johnson ’29
Robert E. Lee ’29
Alexander T. Mayo ’29
George Frederick SallĂ©, MD ’29
Earl L. Abbott ’28
Emmett G. Collier ’28
F. M. Phillips, Jr. ’28
Joseph N. Schumate ’28
Maurice D. Ashbury, Sr. ’27
Wesley G. Hanford ’27
John D. Kay ’27
Hugh D. McCormick ’27
Harold F. Boss ’26
Richard H. Brown ’26
Charles G. Buck ’26
Henry M. Eubank ’26
Thomas M. Linville ’26
Lehman P. Nickell ’26
John C. Weedon ’26
David L. Black ’25
Herman Boughton ’25
Lemuel R. Broome ’25
Weldon W. Hall ’25
John B. Sullivan ’25
William G. Christian ’24
F. L. Knight ’24
Malcom H. Markwood ’24
Clifford L. Stanley ’24
Charles Francis Ward, Jr. ’24
William R.L. Cook ’22
W. W. Hardy ’22
T. F. McFadden ’22